РИБОЛОВ С КОШНИЧКА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Устройство и профилактика на макарите

+34
boreto1
Kalin1983
М. Сталев
S_BANKOV
Port_Royal
Dermy
Outsider
Slavi8282
Влади В
lif3house
hiphopper
ПетърК
dotore
Олег Димитров
ЛукаБрази
Николай Лесев
Apollo
Калин
hawkbg
GogoBuboleto
BARONA
Петър Василев
Dass
marian shimano
Теди
Admin
dekata
Naas
МИНЧО
dako
TachkoT
butnik
dess0
shekira
38 posters

Страница 4 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by ЛукаБрази Съб 6 Яну 2018 - 19:05

[You must be registered and logged in to see this image.]

Тази втулка замени ли я със лагер
ЛукаБрази
ЛукаБрази
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1650

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Калин Съб 6 Яну 2018 - 19:14

Краси не знам с какво е смазван аванса ...
Не съм искал ъпгрейди на макарите , респективно нищо не е сменяно ...
Калин
Калин
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2090

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by ЛукаБрази Съб 6 Яну 2018 - 19:16

Калин написа:Краси не знам с какво е смазван аванса ...
Не съм искал ъпгрейди на макарите , респективно нищо не е сменяно ...

Имаш ли представа със какви шайби е направен,карбонови или....
ЛукаБрази
ЛукаБрази
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1650

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Калин Съб 6 Яну 2018 - 19:21

не , шайбите са обикновенни ...
все пак говорим за макара от нисък ценови клас...
едно време бяха по 80/90 лв сега ги има по 20 паунда ...
Калин
Калин
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2090

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by ЛукаБрази Съб 6 Яну 2018 - 19:36

Калин написа:не , шайбите са обикновенни ...
все пак говорим за макара от нисък ценови клас...
едно време бяха по 80/90 лв сега ги има по 20 паунда ...

Би трябвало да е със нещо от рода на NLGI 0
ЛукаБрази
ЛукаБрази
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1650

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by ЛукаБрази Пон 15 Яну 2018 - 14:08

the best among the good


[You must be registered and logged in to see this image.]
ЛукаБрази
ЛукаБрази
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1650

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Влади В Пон 15 Яну 2018 - 18:36

ЛукаБрази написа:the best among the good


[You must be registered and logged in to see this image.]

Това ли е тази дето ми каза за нея?
Влади В
Влади В
Вице Републикански Шампион 2017

Брой мнения : 2372

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by ЛукаБрази Пон 15 Яну 2018 - 19:10

Да Влади Arrow
ЛукаБрази
ЛукаБрази
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1650

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Slavi8282 Сря 17 Яну 2018 - 19:09

Колеги днес имах един особенно интересен разговор мой приятел и състезател по спортен риболов за обслужването на макарите.
Изчетох доста теми и мнения и си викам така и така едната тика вече тва ще и дойде 4-ти сезон време е да я обслужа,
но аз лично не бих се заел затова поисках мнение кой може да извърши тази профилактика на макарата. Та ето и какво получих като мнение ......
Според неговите думи една макара ако е качествено направена, тя има достатъчно смазка(изключваме момента преди когато шимано макарите идваха с много
малко смазка )та според него профилактика на макарата ако работи правилно не се извършва, освен в случай че не се ремонтира, каза също че важното е лагерите
и мехазнизма да не не остават без смазка, иначе дали ще се почиства или подменя старата смазка по никакъв начин не влияе върху живота на макарата.

Честно да си кажа аз лично почти никога не съм обслужвал моите макари и не съм имал проблеми освен в случаите когато съм взимал евтини и трошливи макари.
Но тук ми стана много интересно да попитам вие какво мислите и по какъв начин подмяната на смазката влияе върху работата на самия механизъм,
според мен фирмата производител я е пуснала в експлоатация дадената макара в готов вид, готов за риболов .

Знам че има смазки който имат за цел да оберат луфтовете при даден механизъм на силиконова основа.
Но ми е интересно къде точно е истината, има ли смисъл от цялата тази профилактика и до каква степен се удължава живота на макарата според вас с подобни манипулации
Slavi8282
Slavi8282
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 267

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by dekata Сря 17 Яну 2018 - 20:55

Slavi8282 написа:..според мен фирмата производител я е пуснала в експлоатация дадената макара в готов вид, готов за риболов ...

То и колите ги пускат готови за каране,ама им сменяме маслото след определен пробег. Wink

_________________
"Първа и втора класа в самолета кацат по едно и също време."
dekata
dekata
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 5264

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Slavi8282 Сря 17 Яну 2018 - 21:01

dekata написа:
Slavi8282 написа:..според мен фирмата производител я е пуснала в експлоатация дадената макара в готов вид, готов за риболов ...

То и колите ги пускат готови за каране,ама им сменяме маслото след определен пробег. Wink

Едното няма нищо общо с другото защото една кола кара с 2000-2500 оборота нормално.
Пробвай да видиш колко оборота можеш да направиш на ротора на макарата за 1 минута и после сраавни къде е по голямо износването според теб Very Happy
Slavi8282
Slavi8282
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 267

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by dekata Сря 17 Яну 2018 - 21:44

А може ли да сравниш големият двигател с всичките масивни части в него с една макаричка с два чарка в нея.

_________________
"Първа и втора класа в самолета кацат по едно и също време."
dekata
dekata
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 5264

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Slavi8282 Сря 17 Яну 2018 - 22:04

dekata написа:А може ли да сравниш големият двигател с всичките масивни части в него с една макаричка с два чарка в нея.

Можеш донякъде, едното устройство се задвижва ръчно ,а докато двигателя е механично.
Доказано е че възможно най опростения механизъм работи и по добре и е по малко склонен на механични повреди по време на експлоатация Smile
Поради същата причина АК-47 доказано един от най опростените механизми за оръжие е на въоръжаване по целия свят 70 години след създаването му.
Защо да не може тогава 2 зъбни колелета и 1 ротор да са направени също толкова качествено че след толкова години все още една голяма част от макарите
работят на този принцип и на безконечния винт
Slavi8282
Slavi8282
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 267

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Outsider Сря 17 Яну 2018 - 22:18

Преди да зафоррмим поредния безсмислен зимен спор , дайте да ви разкажа една историйка. Suspect
Заяждами ключалката на пощенската кутия. Ама отдавна , почти откак съм се заселил в тая къща. Like a Star @ heaven
Напоследък вече почти не мога да пъхна ключа , и взе направо да ми къса нервите , проблем който аз реших по традиционния начин - пъхам ключа насила , с псуване и мърморене по адрес на френската техника , скапаните им ключалки , и кво ли още не. Laughing
Докато миналата седмица реших че с псуване няма да стане , капнах три капки масло на ключа , раздвижих го назад -напред , и кво да ви кажа.. ми сега влиза беззвучно и безпроблемно , отключва и заключва се едно ключалката е чиста нова- красота , деа. Smile
Та така - и аз никога не почиствам и не разглобявам макари , обаче механизЪма си е механизъм , и няма как да му навреди тая работа.

Обясненията на тоя пич по въпроса са доста смислени и професионални , струва си да се чуят:






_________________
"Все мы являемся заложниками тех условий , в которых мы ловим." 
А. Стрaшный

2018:  IIII
2019:  IIII  IIII  II
..........
2021 IIII  I
2022   IIII  IIII  I
2023   IIII  IIII  III
Outsider
Outsider
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7019

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Dermy Сря 17 Яну 2018 - 22:20

Slavi8282 написа:... та според него профилактика на макарата ако работи правилно не се извършва, освен в случай че не се ремонтира, каза също че важното е лагерите и мехазнизма да не не остават без смазка...

Привет,
Приятелят ти е много прав! Това е като с колите, ако двигателя мърка не го отваряш за да му сменяш маслото, там има уреди датчици да ти покажат кога е за смяна. Или по старото правило на 10000 км смяна на маслото.
За съжаление при макарите няма такива датчици, трябва да се отвори и провери.
Липсата на смазка води до затруднена работа но не и до невъзможна. Примери бол, Кирето беше дал на Калин една макара с потрошени зъби и една пълна с пясък, малко скърцали и прескачали ама работеха навиваха влакното. Друг пример е мой приятел който направи профилактика на макарите си след 5-6 години, вярно че ролката на бигела не се въртяла и има деруги по нея но явно не му пречи, и се представяше повече от добре по състезанията зависи какво искаш.

Центробежната сила е това което кара да излиза смазката на страни. Има бързо оборотни смазки и такива който с покой се свиват и застават отново между зъбите, но никоя не е вечна и трябва да се подменя. На бигела много лесно заминават лагерите и ако не се върти ролката ти се къдри влакното, отделно се смазва механизма за да се отваря и затваря нормално.

Доста често когато бързаш макарите са в неузнаваем цвят пълни с захранка глини и какво ли не. Оставих си макарите в един порой за 10 часа не както са проектирани да висят от въдиците и да ги обтича водата  а подпряни на колата, познай какъв е резултата. Всяко едно тяло постъпило в механизма води дори и до минимално отстраняване на смазката.

Та приятелят добре ти е казал ако за правилно смазани и дори и след 4 години смазката не и е повлияло нито времето нито центробежните сили нито начина на използване - не я пипай!

За мое най голямо съжаление моите макари ги въртя и цапам и дъжд ги вали и лагерите не са ми неръждавейка и какво ли не и затова минават на профилактика.

И моля те ме слушай аз една макара не съм отворил и говоря малко наизуст , ама си познавам макарите до болка и зная как въртят и кога им трябва доктор, защото законите на физиката или времето не прощават!
Dermy
Dermy
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2087

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Dermy Сря 17 Яну 2018 - 22:30

Слави, както каза Ванката дрънкаме си, зима е и ..... Smile
Да ти кажа, горният пример показва дори и при вандалското отношение на Мариан Шиманото, Киро Готиното и Юри (да ме прощавате момчета ама вие сте легенди, и цената на успеха понякога е .. личните ви макари) не спират да работят, дори момчетата печелят доста състезания с тези макари.
Та Слави мисля че проблема е ти да отговориш какво искаш ти от твоята макара.
Dermy
Dermy
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2087

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Slavi8282 Сря 17 Яну 2018 - 23:34

1-вата Тика камбрия имах един единствен риболов когато аванса едва едва тръгваше, предполагам именно заради проливния дъжд и кал и някъде по шайбите
на аванса е попаднал ситен пясък. Пренавих влакното на другата шпула и всичко се оправи.
Принципно съм човек които винаги си почиства макарите и пръчките след риболов.
Но тъй като гледам че е модерно да се правят профилактика на макарите ми се иска само тази тика да се провери и да се обслужи ако трябва Smile
Мисля че ще изчакам края на седмицата за да я занеса при човек които си разбира от работата

Интересно ми вие как разбирате коя смазка е подходяща за вашите макари и колко често се извършва тази профилактика на макарите.
Принципно ловя с тика и шимано и механизъма и на 2-те макари затворен така че да не може да попада водя или прах вътре затова ми става все по интересно
от под вола теле ли търсим или го правите за вашето спокойствие. Защото от Сиенна нагоре всички модели ги дават за солена вода, та представете си кво би станало
ако попадне вода в механизъма на макарата и то солена....... затова и аз не знам на какво да вярвам
Slavi8282
Slavi8282
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 267

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by ЛукаБрази Сря 17 Яну 2018 - 23:45

Това според мен е просто задължително, отвори си макарата и ще разбереш как изглежда 4год.смазка(спечена). Най натоварената точка е ролката на бигела,ако една макара обира 80см.със един оборот колко пъти се завърта ролката? Съжалявам че нямам снимка на почистване на ролката за да видиш каква гняс излиза от нея.
ЛукаБрази
ЛукаБрази
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1650

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by butnik Чет 18 Яну 2018 - 0:48

Пролет и есен задължително почистване,всичко на парчета,сглобяване с нова смазка.Зимно време ми е една идея по тънка.Не ме вълнуват НИ СПЕЦИАЛИСТИ НИ СЪСТЕЗАТЕЛИ ПО СПОРТЕН РИБОЛОВ.Макарите са ми ветерани и нямам проблеми с тях.А който иска може и през петилетка да си ги смазва.След всеки РИБОЛОВ почиствам козметично,може да се смеете,но мога да снимам макара на 15 години.
butnik
butnik
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1916

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by ЛукаБрази Чет 18 Яну 2018 - 10:19

Повечето водещи производители на макари предлагат и смазки за тях,и съм сигурен че са в пъти по добри от тази която Бай Ставри ще ти сложи в кварталната работилница и ще твърди че съдържа-тефлон, хиалурон и силикон. Question
ЛукаБрази
ЛукаБрази
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1650

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by S_BANKOV Чет 18 Яну 2018 - 12:16

пропусна алое и арганово масло.

Работата на смазката не е само да осигурява ЛЪЗГАНЕ тя трябвя да поема и микрочастиците който се отделят при експлоатацията както и прах и влага.
Именно за това не всяка ГРЕС е подходяща.

пп Мими е вандал Smile
S_BANKOV
S_BANKOV
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1089

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by veselinov Чет 18 Яну 2018 - 16:39

Не думай... Laughing
veselinov
veselinov
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 3756

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Port_Royal Чет 18 Яну 2018 - 16:47

S_BANKOV написа:

пп Мими е вандал Smile

Ти да видиш !!! Жива да не бях !!!
Port_Royal
Port_Royal
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 718

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by S_BANKOV Чет 18 Яну 2018 - 16:55

Имах си аз едни подозрения по темата ама щом Сашо го казва значи е вярно.

Иначе съм ползвал тефлонов спрей за макарите НО при чистокръвни китайци и май май им идва плътничка гая смазка. Принципно я ползвам за водачи на спирачни апарати но за макари не е ок.
S_BANKOV
S_BANKOV
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1089

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by М. Сталев Чет 18 Яну 2018 - 17:46

Аз спазвам старото българско поверие ,че едно нещо като работи не се бара Laughing
avatar
М. Сталев
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 583

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by ЛукаБрази Съб 7 Апр 2018 - 20:26

А сега познайте коя е макарата:[You must be registered and logged in to see this image.]
ЛукаБрази
ЛукаБрази
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1650

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Влади В Съб 7 Апр 2018 - 21:24

Shimano Aero Feeder ?
Влади В
Влади В
Вице Републикански Шампион 2017

Брой мнения : 2372

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by ЛукаБрази Нед 8 Апр 2018 - 0:49

Влади В написа:Shimano Aero Feeder ?
Shimano Aero Ci4 Fa, доста добра макара
ЛукаБрази
ЛукаБрази
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1650

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Kalin1983 Нед 8 Апр 2018 - 9:42

А защо е нужно да се прави това на тази макара?
Kalin1983
Kalin1983
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 628

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by ЛукаБрази Нед 8 Апр 2018 - 10:30

Kalin1983 написа:А защо е нужно да се прави това на тази макара?
Стържеше много странно Калински и имаше лагери за смяна
ЛукаБрази
ЛукаБрази
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1650

Върнете се в началото Go down

Устройство  и профилактика на макарите - Page 4 Empty Re: Устройство и профилактика на макарите

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 4 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите