РИБОЛОВ С КОШНИЧКА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Усукване

+16
МИНЧО
dekata
Naas
Outsider
nicko
del7710
dunavski
Калин
stridata
ceco65
Dass
Красимир
Влади В
barbolov.1977
glmv
tanoman
20 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by dunavski Пон 22 Авг 2016 - 20:50

dekata написа:

И ако не се движи?Кво правим?
Почва се едно премятане...от ляво ли се е преметнало или от дясно...или от двете страни...
Това си е супер досаден проблем.
Ако не се движи очевидно влакното ти е заплетено някаде. Да досан проблем, но по-добре две минути да разплетеш върха от колкото да го стошиш. Лично аз никога не замятам преди да съм проверил влакното.
dunavski
dunavski
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 294

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by Калин Пон 22 Авг 2016 - 20:52

Колега, режеш ли по 2/3 метра влакно след всеки риболов?
Калин
Калин
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2090

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by antone1974 Пон 22 Авг 2016 - 21:05

не режа влакно,а на макарата е намотано DiP Chromium feeder.От тук казаното май ще излезе проблема в задвъдичното устройство..демек аз.По скоро исках да разбера дали това усукване се получава често и при вас или просто трябва да променя неещо в техниката ми.
avatar
antone1974
🐟

Брой мнения : 44

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by Калин Пон 22 Авг 2016 - 21:12

При много интензивен риболов ми се е случвало да се накъдри след 3 ти, 4 ти час....
Което е напълно нормално, просто първия метър е страшно натоварен...!
Калин
Калин
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2090

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by МИНЧО Вто 23 Авг 2016 - 9:06

antone1974 написа:не режа влакно,а на макарата е намотано DiP Chromium feeder.От тук казаното май ще излезе проблема в задвъдичното устройство..демек аз.По скоро исках да разбера дали това усукване се получава често и при вас или просто трябва да променя неещо в техниката ми.
Вече бях стигнал до този извод, но Аута ми разби целата стратегия, с това влакно. Suspect
МИНЧО
МИНЧО
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1439

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by rivezoro Вто 23 Авг 2016 - 9:42

rivezoro написа:влакното сменяй

още ли не си го сменил
rivezoro
rivezoro
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 316

http://rivezoro@abv.bg

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by rivezoro Вто 23 Авг 2016 - 9:55

Калин написа:При много интензивен риболов ми се е случвало да се накъдри след 3 ти, 4 ти час....
Което е напълно нормално, просто първия метър е страшно натоварен...!

colmic method line feeder - след второто-трето хвърляне, повторих с друга макара и друга въдица същия резултат - и в коша
rivezoro
rivezoro
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 316

http://rivezoro@abv.bg

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by dunavski Вто 23 Авг 2016 - 13:43

Outsider написа:
И мога да ви кажа смело , че Drennan feeder&method mono  никога повече няма да купя , ако ще лично Алън Скоттърн да ми го рекламира. Evil or Very Mad  Evil or Very Mad  Evil or Very Mad
Ужасен , гаден  , отвратителен , мек  и разтеглив като ластик монофил - точно три замятания му стигат , за да се накъдри участъка , който контактува с връхчето , ама като реотан! И се заплита около връха , в момента , в който пуснеш.
Аз ползвам въпросното влакно и нямам никакви проблеми с него. Те хората са го написали, че е за фидер и метод фидер риболов, а не за екстра-мега извратеняшки хеви фидер, байо ти Скотърн от каде да знае, че влакното му ще попадне в твоите ръце Усукване - Page 2 2397243878 Усукване - Page 2 2397243878 Усукване - Page 2 2397243878
dunavski
dunavski
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 294

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by del7710 Вто 23 Авг 2016 - 14:32

Аntone1974,
Аз съм ползвал 0,225/реално около 0,25мм/ на Миварди роял фидер май беше, което си е същия Дип. Проблеми с пресукване не съм имал. Но по някое време първия половин метър, почваше леко да се къдри. Ако не го отрежех след риболов но на следващия се накъдряше качествено. Твоето влакно с каква дебелина е? Преди като ползвах по- тънки влакна/0,24-0,26/,и меки, за шок ми се получаваха много оплитания.Подобен проблем имах миналата година, като за малко ползвах Лазер спешъл маре 0,24/0,26мм. След няколко по-силови замятания първия половин метър ставаше, като макарон, и се усукваше около връхчето. После минах на Лазер 0,25 Про специалист фидер, което е доста по твърдо от предното но и доста по- нежно. Спрях къдренето, но усукването около връхчето остана. От това лято ползвам пък Лазер спесимен карп. Почнах от 0,25, и стигнах до 0,30мм.с което оплитания почти нямам.
Против този род усукване ми помогна най- много това, че се научих да си сменям стръвта, и да пълня хранилката с натегната/изпъната линия. Просто не оставяш шанс на влакното да се хване където и да е.
Това е моя скромен опит!
del7710
del7710
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 331

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by nicko Вто 23 Авг 2016 - 15:28

Цялата тая работа с различните влакна е много относителна. Това, което допада на един и му върши работа, за друг може да е тотален боклук. Всичко е пряко зависимо от строя на пръчката, водачите, макарата, тежестите, които се използват, вида на монтажа, начина на хвърляне... Изобщо, всеки си намира това, което работи за него. Универсално решение няма, аз поне до този извод съм стигнал. Аз проблем с влакната почвам да виждам тогава, когато се късат по незнайни причини на нелогични места, примерно докато човек си вади кошницата и се скъса на 10 метра над нея без да е закачил някъде или при хвърляне, но не от някой възел, а на случайно място по линията. Къдренето се лекува с премахване на няколко метра преди риболов, а понякога и по време на самия риболов. Пресукването обикновено не е от влакното, а от някои други части от целия такъм(стига влакното да не е пресукано още при навиването от фабриката, че и такива случаи има).

Между другото, за къдренето играят и огромна роля водачите на пръчката. Периодично си чистя водачите на мача с вода и памуче през 2-3 риболова. Ако не го направя почва да се къдри. На фидерите са ми по-едрички, но почиствам тези на върховете периодично на 6-7 риболова.

И пак - зареждане под напън, само това решава тоя проблем с оплитането генерално, ако ще и като реотан на калорифер да се е накъдрило влакното, пак няма практически как да се навие на водача, ако се държи опъната линията.
nicko
nicko
🐟 🐟

Брой мнения : 161

http://thephotoroom.net

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by Outsider Вто 23 Авг 2016 - 19:24

dunavski написа:
Outsider написа:
И мога да ви кажа смело , че Drennan feeder&method mono  никога повече няма да купя , ако ще лично Алън Скоттърн да ми го рекламира. Evil or Very Mad  Evil or Very Mad  Evil or Very Mad
Ужасен , гаден  , отвратителен , мек  и разтеглив като ластик монофил - точно три замятания му стигат , за да се накъдри участъка , който контактува с връхчето , ама като реотан! И се заплита около връха , в момента , в който пуснеш.
Аз ползвам въпросното влакно и нямам никакви проблеми с него. Те хората са го написали, че е за фидер и метод фидер риболов, а не за екстра-мега извратеняшки хеви фидер, байо ти Скотърн от каде да знае, че влакното му ще попадне в твоите ръце Усукване - Page 2 2397243878 Усукване - Page 2 2397243878 Усукване - Page 2 2397243878

Такива да ги нямаме! Cool
Беше си тънко влакънце , 0.25 или 0.26 , навито на малките макари , за близък бой с хранилки 30-40 грама. Бок-лук! Evil or Very Mad
За сериозен риболов вече втори сезон карам с Quantum Radical Basilisk Main Line , доволен съм до смърт. I love you

_________________
"Все мы являемся заложниками тех условий , в которых мы ловим." 
А. Стрaшный

2018:  IIII
2019:  IIII  IIII  II
..........
2021 IIII  I
2022   IIII  IIII  I
2023   IIII  IIII  III
Outsider
Outsider
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7020

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by Naas Вто 23 Авг 2016 - 22:50

antone1974 написа:не режа влакно,а на макарата е намотано DiP Chromium feeder.От тук казаното май ще излезе проблема в задвъдичното устройство..демек аз.По скоро исках да разбера дали това усукване се получава често и при вас или просто трябва да променя неещо в техниката ми.

Сменяй макарата, не е от влакното, ползвал съм го и още го ползвам, не е никак лошо. Ролката на бигела и да я смазваш и каквото и да я правиш все тая, имал съм макара с такъв проблем и знам за какво става въпрос, каквото и да я правиш няма да се оправи. Успех!
Naas
Naas
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1031

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by rivezoro Сря 24 Авг 2016 - 8:32

пич кажи ми как проблема е в макарата
като се къдри на върха след като почнеш риболова, а самото влакно на 1-1,5 м от кошницата, няма никакъв допир до макатата
лично мое мнение - влакното е чуствително независимо от диаметъра при мене 0,28
и като се работи с по голяма тежест 60-100 гр. когато се подготвяш да хвърляш навиваш сводбодно висящ монташ от 60-100 гр. на хеви дълго 3,9 м - поне 1,5 м./влакно/ докато се нагласиш да хвърлиш тогава се получава протриване на влакното по водачите и ето ти накъдряне ...по скоро е определяща повърхността на влакното и водачите - и протриването го скапва
предполагам с малки тежести по фин риболов с къс пикер не би трябвало да има проблем или ще се появи по късно
rivezoro
rivezoro
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 316

http://rivezoro@abv.bg

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by dekata Сря 24 Авг 2016 - 9:04

rivezoro написа:...като се къдри на върха след като почнеш риболова...,

Колегата писа,че влакното се усуква и заради това се оплита около връхчета.А не,че се къдри влакното и за това се оплита.А да се усучи може единствено и само при въртеливо движение.Кое във въдицата извършва въртеливо движение-макарата.И понякога монтажа.

_________________
"Първа и втора класа в самолета кацат по едно и също време."
dekata
dekata
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 5264

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by МИНЧО Сря 24 Авг 2016 - 9:08

През толкова години риболов, влакното ми се е къдрело/по гореописания начин/ само, когато е било подложено на много силен опън!
За всяко влакно, тази сила на опън е различна. Най-често се забелязва при тънките влакна, особено при връзване на поводи. Като стегна малко повече намотките, влакното на повода е цялото къдраво.
МИНЧО
МИНЧО
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1439

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by rivezoro Сря 24 Авг 2016 - 14:32

dekata написа:
rivezoro написа:...като се къдри на върха след като почнеш риболова...,

Колегата писа,че влакното се усуква и заради това се оплита около връхчета.А не,че се къдри влакното и за това се оплита.А да се усучи може единствено и само при въртеливо движение.Кое във въдицата извършва въртеливо движение-макарата.И понякога монтажа.

имах напредвид и усукване около върха .... ....във самото влакно се появява вътрешно напрежение което става видимо когато влакното е отпуснато
,ако е просто усукване като го разсучеш то ще възвърне предишнвата си форма, а в случая не е така то за винаги си оставя деформирано, всеки път трябва да проверяваш върха преди да хвърляш.


rivezoro
rivezoro
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 316

http://rivezoro@abv.bg

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by Ивката Вълов Чет 25 Авг 2016 - 13:54

Това е задължително! Винаги трябва да проверяваш върха преди да заметнеш

_________________
[You must be registered and logged in to see this link.]
Ивката Вълов
Ивката Вълов
"Машина за бродиране на рибки"

Брой мнения : 3423

https://www.youtube.com/channel/UCdSvUP0pEwdmwbe4oTPdYmw

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by antone1974 Вто 30 Авг 2016 - 10:50

Мисля,че открих причината за проблема.След аварията с предната пръчка,си купих Trabucco PRECISION XT FEEDER PLUS - акция 90г.Тук двете връхчета са с доста по-широки водачи и най-вече върхов водач.Неделя след тест на Жребчево...ооо чудо ,нямах нито едно усукване или заплитане..Така ,че проблема май-е като в живота,по голямо ФИ..ПО-ДОБРЕ
avatar
antone1974
🐟

Брой мнения : 44

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by Ивката Вълов Вто 30 Авг 2016 - 11:40

Значи, голяма макара и големи водачи е по-добре, от голяма макара и малки водачи.

_________________
[You must be registered and logged in to see this link.]
Ивката Вълов
Ивката Вълов
"Машина за бродиране на рибки"

Брой мнения : 3423

https://www.youtube.com/channel/UCdSvUP0pEwdmwbe4oTPdYmw

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by moskow83 Съб 3 Сеп 2016 - 13:29

tanoman написа:Добро понедешко утро,

[You must be registered and logged in to see this image.]

От тази съм отчаян. В събота на Дъбника ми пресука поредното чисто ново влакно. Една прекрасна булетка 37g. от на Пламен остана в язовира.
От къде да взема ролка за бигела за смяна? Настоящата я свалих, смазах и проверих че върти.
Да и дам ли последен шанс преди кофата ?
С плетка пак ли ще го пресуква ?
Взех две от тях, писал съм и в друга тема, къдрят, пресукват влакното става ужас. Смених влакното и пак не става, ролката на бигела се върти не затяга. Та и яз си чудя дали ще се оправи ако сложа претеняк.
Предполагам и на колегата проблема е от макарката. Има писано , че и белета FL 60 и той прави същият номер.
moskow83
moskow83
🐟

Брой мнения : 44

Върнете се в началото Go down

Усукване - Page 2 Empty Re: Усукване

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите