РИБОЛОВ С КОШНИЧКА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Видове хранилки и тяхното предназначение

+102
ulf1113
zx7r
rivezoro
fastera
nursi
ФИЛ ИВАНОВ
dotore
glmv
ЛукаБрази
М. Сталев
bobifoto
Милен Динков
S_BANKOV
Tonkyo
Slavi8282
niki1968
Pavel Minchev
EDI
GRIZZLY TEAM
doktora000
aspius
ПетърК
nikiil
Красимир
lif3house
Ники Дончев
jorjinio
Dass
Outsider
Apollo
dobrin.futbolista
Калин
Кико
stridata
nicko
dimmitov
Христо Ненков
krasimir n.
МИНЧО
Николай Лесев
Local
Kalin1983
Влади В
djidjo
Doktor-5
galenik
miLen4o
ndk
hiphopper
tojimi
Божката
MapTuH
bobigrig
del7710
dantho.mihov
dani-77
antone1974
Ивката Вълов
shekira
Борислав Благоев
gogata7904
Dermy
gloupan - Киро
nikiiliew
veselinov
Ванката
ro4eto
stan4o
boreto1
iconu1977
MrRadev
Тони 72
dess0
martineti
matey49
Naas
topsoft
LMMitrev
Теди
dunavski
stich
stelco
dekata
gog14
chipri_sv
iliqn_d
Радо Троев
CERRUTI
Коце
dako
fiverov
Георги Кръстев
butnik
marian shimano
VNNaidenov
jeko
nasko83
Бачо Илия
barbolov.1977
ceco65
TachkoT
Admin
106 posters

Страница 26 от 28 Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28  Next

Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by nikiil Съб 16 Яну 2021 - 19:34

Аааа, видях - сводът е заради първоначалните дупки!
avatar
nikiil
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 736

Outsider харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by butnik Нед 17 Яну 2021 - 16:50

Топлия силикон не държи дълго при употреба за лепене на хранилки, изпробван е, след няколко и лета и чао
butnik
butnik
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1916

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by djidjo Нед 17 Яну 2021 - 17:03

butnik написа:Топлия силикон не държи дълго при употреба за лепене на хранилки, изпробван е, след няколко и лета и чао
Много зависи типа от, който се ползва. Аз ползвам един, който е специално за лепене, на него пише екстра щарк. Това нещо няма разлепяне, до като обикновения се разлепя.
djidjo
djidjo
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1303

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by butnik Нед 17 Яну 2021 - 19:11

nikiil написа:

За хранилките с мустачета: Не съм ползвал, по реки не ходя, но винаги съм си мислел, че ще се закача повода. Добро решение е с едностранното закачане, че тия кръглите често се въртят като шугави. Затова и напоследък си мисля, че май по-добре е захващането да е леко изместено, не централно, така ще се плъзгат.
Аз пък на стояща вода не ловя Very Happy преди три сезона спорехме за тия крачета,но с времето попаднах на правилните.убеждаващият ме колега живее в Русия,но пак съм убеден,че не е ловил с каквито трябва и на такива течения като на Рейн.та истината е в дължината и ъгълът им на изкривяване,и в това ме убедиха Креста.Тук Бай Мишо Шльокавицата ги е издокарал,но е скъпар и то неоправдано.Имам и лични причина,но рано или късно ще го набарам,ще ми иска 50 кинта за 4 часа урок за улов на мряни.За разлика от Аута,който е приет от франсетата,тия шваби се крият ,не споделят, а кво остава на българин,но им сипвам,а кво ги очаква още.Отплеснах се Embarassed Та крачета с тежина е ключ за по=малко въргаляне,а тия МИШЕЛСКИТЕ са умни като замисъл,но не съм убеден,че ще лежи,а  стърчи и тогава тия стърчащи ще са да стои права стабилно Very Happy
Ловя с хеликоптер,но повода не ми е между силиконови стопери ,а между два възела и нямам проблем с оплитанията в крачетата.
butnik
butnik
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1916

dekata харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by Outsider Нед 17 Яну 2021 - 20:01

butnik написа:

МИШЕЛСКИТЕ са умни като замисъл,но не съм убеден,че ще лежи,а  стърчи и тогава тия стърчащи ще са да стои права стабилно Very Happy
Няма как да стои права (предполагам че се майтапиш , ама да си кажа... Wink  )  - може да се приземи права , но течението ще натисне влакното и кошницата ще легне. Иначе за немците , сериозно ми потвърждаваш мнението , което винаги съм имал за тях... Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 3377578317

_________________
"Все мы являемся заложниками тех условий , в которых мы ловим." 
А. Стрaшный

2018:  IIII
2019:  IIII  IIII  II
..........
2021 IIII  I
2022   IIII  IIII  I
2023   IIII  IIII  III
Outsider
Outsider
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7024

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by butnik Пон 18 Яну 2021 - 10:43

Дано течението я бута, най-подходящото ниво на мрянското ми място е до 1,3м/нямам идея от къде го мерят, защото в действителност е оо-дълбоко/ и сила на течение 800-1000м3/сек.тогава се лови с 140-160гр кошници.
[You must be registered and logged in to see this image.]
butnik
butnik
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1916

dekata харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by djidjo Пон 18 Яну 2021 - 13:12

butnik написа:тогава се лови с 140-160гр кошници.
 И твоята не е лесна, къде ги намираш тези грамажи? Тука по магазините няма такива тежки.
djidjo
djidjo
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1303

butnik харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by butnik Вто 19 Яну 2021 - 10:01

Ами намират се , около мен само в един магазин има над 120гр даже на Креста, но в магазините в близост до Рейн почти няма магазин без внушителни грамаж. Да се по стопли и ще търся вариант със самостоятелно производство, че са си цифра, дори за немски надник
butnik
butnik
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1916

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by Outsider Вто 19 Яну 2021 - 11:43

butnik написа:Ами намират се , около мен само в един магазин има над 120гр даже на Креста, но в магазините в близост до Рейн почти няма магазин без внушителни грамаж. Да се по стопли и ще търся вариант със самостоятелно производство, че са си цифра, дори за немски надник


Smile Особено като я закачиш на дъното на третото мятане , или като приключиш деня с пет откъснати кошници. Evil or Very Mad  
Въпросът е решен отдавна - тука на течение не се лови надалеч:

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
"Все мы являемся заложниками тех условий , в которых мы ловим." 
А. Стрaшный

2018:  IIII
2019:  IIII  IIII  II
..........
2021 IIII  I
2022   IIII  IIII  I
2023   IIII  IIII  III
Outsider
Outsider
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7024

butnik харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by djidjo Вто 19 Яну 2021 - 13:35

butnik написа:Да се по стопли и ще търся вариант със самостоятелно производство, че са си цифра, дори за немски надник
Аз си ги разтапям с такава ваничка. Става супер лесно и бързо, направо на терасата.

[You must be registered and logged in to see this image.]
djidjo
djidjo
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1303

Калин харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by dekata Сря 20 Яну 2021 - 14:38

Аз с джезвето на един газов котлон.От тези туристическите с бутилките,не с газова консерва.
Задължително на проветриво място,че тези оловни изпарения...

_________________
"Първа и втора класа в самолета кацат по едно и също време."
dekata
dekata
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 5264

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by nikiil Съб 30 Яну 2021 - 19:39

[You must be registered and logged in to see this image.]
avatar
nikiil
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 736

djidjo харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by hristovpe17 Съб 30 Яну 2021 - 22:48

Екстра са . Колко грама храна събира една такава хранилка?
avatar
hristovpe17
🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 273

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by djidjo Съб 30 Яну 2021 - 23:06

С поялника ли ги дупка, или със свредло?
djidjo
djidjo
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1303

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by nikiil Съб 30 Яну 2021 - 23:38

Много малко събира, под 10 грама, но се налагат жертви, а и е зима.... Утре смятам да пробвам на какво е способен ултимейта, а по-добри от уиндоусите няма.
Взех дремела на сина и с някакво свредло. Изглеждат като работите ми по трудово, ама съм доволен.
Докато не съм забравил, да кажа: Имайте предвид, че денетите са средно с 6-8 грама по-тежки от означеното на тях. Браунингите са точни!
avatar
nikiil
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 736

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by djidjo Съб 30 Яну 2021 - 23:47

nikiil написа:Много малко събира, под 10 грама, но се налагат жертви, а и е зима.... Утре смятам да пробвам на какво е способен ултимейта, а по-добри от уиндоусите няма.
Взех дремела на сина и с някакво свредло. Изглеждат като работите ми по трудово, ама съм доволен.
Докато не съм забравил, да кажа: Имайте предвид, че денетите са средно с 6-8 грама по-тежки от означеното на тях. Браунингите са точни!
Няма ли да са ти леки тези, които си подготвил? По това, което обесняваше за тази въдица май няма да я натовариш изобщо.
djidjo
djidjo
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1303

Outsider харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by nikiil Нед 31 Яну 2021 - 6:22

За нея съм приготвил уиндоуси от 50 до 78 гр., по-тежки нямам.
Просто в горния пост под влияние на сгряваща напитка Very Happy омешах две вълнуващи ме теми - предстоящата проба и невъзможността на тези хранилки да занесат достатъчно храна до целта Laughing (С XL няма да пробвам, те са като шаранджийски ракети...).
avatar
nikiil
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 736

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by djidjo Нед 31 Яну 2021 - 13:49

nikiil написа:За нея съм приготвил уиндоуси от 50 до 78 гр., по-тежки нямам.
Просто в горния пост под влияние на сгряваща напитка Very Happy омешах две вълнуващи ме теми - предстоящата проба и невъзможността на тези хранилки да занесат достатъчно храна до целта Laughing (С XL няма да пробвам, те са като шаранджийски ракети...).
То като цяло идеята им не е да вкарват много храна, а малкото, която вкарват да е на точно определено място, без да разсипва нищо по пътя си. Не знам за вас, но аз научих нови неща от както гледах филма с Рингър в Ирландия. Преди това винаги съм бил резервиран към него, но след този филм ми се промени мнението.
djidjo
djidjo
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1303

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by nikiil Пон 1 Фев 2021 - 21:48

И му вярваш, че може с едромрежеста пластмасова хранилка да вкарам храна на 12 метра дълбочина (31.23 мин. от филма)?
Че аз със затворена си докарах толстолоби през януари  Very Happy
Може и да може, но ще е храна за метод  Very Happy

П.с. Относно пробата с ултимейта: Без проблем с 50 грамовите уиндоу хвърлях на 100 м. с повод и стръв. Постигах го и с 60 гр. матрикс хоризон от малките, но не е работа, много рязко трябва да се мята.
Реших, че задачата е изпълнена, вече мога да си ловя на 100м., ако има какво  Very Happy , и канселирах придобиването на Daiwa N'zon Z feeder 390/180, което бях планирал за същата вечер  Very Happy
avatar
nikiil
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 736

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by Калин Вто 2 Фев 2021 - 7:13

Не виждам причина да не може да се вкара дори и на 20 метра дълбочина !
Първо зависи колко е овлажнена храната , второ колко силно  стискаш когато пълниш кошничката Smile
Калин
Калин
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2092

dekata харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by nikiil Вто 2 Фев 2021 - 8:07

Не мога да не се съглася, но играта става много тънка и рискът голям да си вдигнеш рибите над дъното или петното да стане много по-голямо. Може и да бъркам, повлиян съм от един семинар на капитана на руснаците....
Аз се кълна в затворените, но те пък при равни условия по-трудно изплуват. Very Happy
avatar
nikiil
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 736

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by Outsider Вто 2 Фев 2021 - 8:16

nikiil написа:Не мога да не се съглася, но играта става много тънка и рискът голям да си вдигнеш рибите над дъното или петното да стане много по-голямо.
+1. Ако рибата е гъста и кълването следва веднага , с такава храна рискуваш да извадиш хранилката още неизпразнена. И с всяко вадене размазваш петното...
Сигурни ли сме , че Стив Рингър говори за дълбочина в метри?

_________________
"Все мы являемся заложниками тех условий , в которых мы ловим." 
А. Стрaшный

2018:  IIII
2019:  IIII  IIII  II
..........
2021 IIII  I
2022   IIII  IIII  I
2023   IIII  IIII  III
Outsider
Outsider
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7024

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by ulf1113 Вто 2 Фев 2021 - 10:41

Стив в Ирландия лови на разстояние 52м и дълбочина от 20-22 фута ( 6,10-6.70м. ) 

Отностно вдигането на рибата над дъното, специално Стив не го притеснявало в дадения риболов и сподела също така, че ако вдигне рибата над дъното, минава на затворена хранилка, следващите 3-5 хвърляния с цел да я върне пак долу.
ulf1113
ulf1113
🐟 🐟

Брой мнения : 144

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by nikiil Вто 2 Фев 2021 - 11:14

Говори за 20, 30 и 40 фута (31,23 мин.):
[You must be registered and logged in to see this link.]
avatar
nikiil
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 736

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by ulf1113 Вто 2 Фев 2021 - 11:24

Там обяснява за видовете хранилки, които изпозва и  мрежестите хранилки, при което казва, че спорен неговите виждания може да се лови и на тези дълбочини 20,30-40 фута с тях. Казва, че смята твърденията, че не може да се лови в дълбоки води с мрежестите за глупост. Загубата на няколко частици към дъното било за атрактивност, долното утежнение и дизайна смъквали кошницата до дъното. 

Иначе самата му риболовна сесия се провежда на 20-22фута, което за англичанин май пак си е много. 

П.С.
Това според моя английски. Целта не ми е да споря, а по-скоро да се учаи от вашите мнения.
ulf1113
ulf1113
🐟 🐟

Брой мнения : 144

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by djidjo Вто 2 Фев 2021 - 14:35

nikiil написа:
П.с. Относно пробата с ултимейта: Без проблем с 50 грамовите уиндоу хвърлях на 100 м. с повод и стръв. Постигах го и с 60 гр. матрикс хоризон от малките, но не е работа, много рязко трябва да се мята.
Реших, че задачата е изпълнена, вече мога да си ловя на 100м., ако има какво  Very Happy , и канселирах придобиването на Daiwa N'zon Z feeder 390/180, което бях планирал за същата вечер  Very Happy
Все си мисля, че има нещо недомислено с тези уиндоуси. Аз по-тежки от 75гр не съм виждал, и то само от ХЛ, а за дистанция по някога ти идват леки. При вятър за да си изпъниш влакното ти трябва доста тежест. При вятър се усилва и течението и ти трябва тежест за да стоиш малко по-стабилно(до колкото е постижимо с този вид хранилка) Още повече, че и въдиците за дистанция са доста по-мощни и на моменти по-малките не могат да ги натоварят достатъчно. Говоря за ветровито време, при тихо може всичко с всеки фидер да се постигне. Тука духа много и то по всяко време, и на моменти съм прибягвал до 90гр самоделни, да не казвам, че и те са на ръба, и то за дистанция от 75м.
djidjo
djidjo
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1303

dekata харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by Калин Вто 2 Фев 2021 - 15:38

Последните два риболова ловя с потъващ плетеянк , има огромна разлика то 4 жилния обикновен. Потъва много по-лесно . Обаче е осем жилен, по-скъп и най-вероятно ще държи по-малко като експлоатация . Но , за плитки водоеми и риболов на дистанция определено си заслужава да се инвестира ....
Калин
Калин
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2092

dekata харесва написаното

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by djidjo Вто 2 Фев 2021 - 18:14

Калин написа:Последните два риболова ловя с потъващ плетеянк , има огромна разлика то 4 жилния обикновен. Потъва много по-лесно . Обаче е осем жилен, по-скъп и най-вероятно ще държи по-малко като експлоатация . Но , за плитки водоеми и риболов на дистанция определено си заслужава да се инвестира ....
Последните ми 4 макари ги взех от един много титолуван риболовец от Москва(сигурно знаете Юри Сипцов Very Happy  Very Happy Very Happy ). Бяха навити с 8 нишково влакно, някакво японско на бая години по неговите думи. На пръв поглед нищо особенно, леко разплетено сиво на цвят. Бяа време се чудих, какво да го правя и накрая реших да го махна и да навия от моето, от което имам още няколко километра Very Happy. Изненадата ми беше огромна след като развих 50-тина метра, от долу се показа, перфектно гладко многоцветно влакно. Това ме навежда на мисълта, че ние малко май-предобряме нещата с нашите смени на по година две дето ги правим. Няма как да ви опиша на какво обаче приличаше шока, който стоеше все още, беше все едно, че си го сякъл цял ден със сатъра, като коледна елха настръхнал. Това показва, че е ползвано в много сериозни условия, обаче показва и друго, че плетката държи повече, дори и 8 жилната. 
Така, че, ако се ползва при нормални условия, още повече за по близки дистанции не виждам чак, толкова голям проблем да се навие на няколко от фидерите предназначени за това.
djidjo
djidjo
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1303

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by Outsider Вто 2 Фев 2021 - 19:07

ulf1113 написа:Там обяснява за видовете хранилки, които изпозва и  мрежестите хранилки, при което казва, че спорен неговите виждания може да се лови и на тези дълбочини 20,30-40 фута с тях. Казва, че смята твърденията, че не може да се лови в дълбоки води с мрежестите за глупост. 

Вярно е че уиндоуса потъва като чук. И че при вертикално потъване , тази част от частиците (червеи , кастери , царевица) , които са натъпкани назад от прозорчето , няма как да излязат.
 И все пак...на мен ми идва малко "срещу косъма" да ловя на такава дълбочина с мрежеста кошница.  Rolling Eyes

...в интерес на истината , на мен на дълбочината от 12 метра ,   една нула и идва в повече... Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 1743377566

_________________
"Все мы являемся заложниками тех условий , в которых мы ловим." 
А. Стрaшный

2018:  IIII
2019:  IIII  IIII  II
..........
2021 IIII  I
2022   IIII  IIII  I
2023   IIII  IIII  III
Outsider
Outsider
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7024

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by ФИЛ ИВАНОВ Вто 2 Фев 2021 - 20:07

[You must be registered and logged in to see this link.]
avatar
ФИЛ ИВАНОВ
🐟 🐟

Брой мнения : 64

Върнете се в началото Go down

Видове хранилки и тяхното предназначение - Page 26 Empty Re: Видове хранилки и тяхното предназначение

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 26 от 28 Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите