РИБОЛОВ С КОШНИЧКА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

+12
dess0
TachkoT
Outsider
marian shimano
Dermy
ceco65
fiverov
Бачо Илия
LMMitrev
dako
nasko83
Admin
16 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Вто Дек 13, 2011 10:24 am

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Колкото по-удобно разположите около себе си риболовните принадлежности, толкова по-удачен ще бъде вашият риболов. Това звучи очевидно, но мнозина риболовци не го правят. Следвайте съветите на Боб Нуд и икономисвайте всяка секунда.


НАТРУПАНИЯ ОПИТ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Човек е роб на своите навици. Риболовците също имат свои навици. През годините съм се научил бързо да организирам своето “работно” място за риболов. Когато на състезание имате около час, за да разположите своите принадлежности, да омесите подхранката, да подготвите топсетите за щеката, голите пръчки, мачовете, болонезата, времето бързо върви. Аз и повечето състезатели подготвяме зоната за риболов по един и същи начин. Защо и вие да не използвате този метод и да започнете да ловите риба по-ефективно.
След като сте установили своята платформа, ролера, живарника, време е да разбъркате подхранката. Трябва да я разбъркате именно в този момент, тъй като на подхранката й е необходимо време, за да поеме водата в себе си.
За риболов на водоема Great Ouse в центъра St. Neots, Cambridgeshire, показан на фотографиите по-долу, аз използвам смес от: Van den Eynde Super Match и Brown Crumb в съотношение 50 на 50.
Аз избирам такъв състав на подхранката, тъй като в този си състав от нея се правят идеални и отлично слепени топки, подходящи за риболов на течение. Всяка добре направена и слепена топка, пада без да се разпадне до дъното. Super Match е великолепна универсална захранка, привличаща всички видове риби. Мляния коноп в тази смес, привлича бабушките и платиките, а тъмния цвят и аромата- костурите и кефалите.


СМЕСВАЙТЕ ПРАВИЛНО ПОДХРАНКАТА

Аз сипвам сухите компоненти в кръгла кофа. След като добре съм ги размесил, започвам да добавям по малко вода в средата на кофата. С ръка продължавам да бъркам енергично, докато подхранката не се овлажни равномерно. За да се облекчи последващото разбъркване, аз претривам с ръце няколко пъти храната. Сега я оставям за известно време и се захващам без да губя време и с другите неща.
Днес течението е нормално, а температурата на водата и въздуха е ниска. Опитът ми показва, че рибата ще кълве, но трудно. По-просто казано, течението е постоянно, затова рибата ще трябва да се бори с него. По този начин тя се намира в постоянно движение. Рибата изразходва много сили за това и тя ще огладнее - именно затова аз разчитам, че ще кълве. А че ще кълве трудно, е факт, понеже температурата е ниска и ще трябва добре да поработя. Мисля, че днес основно ще кълвът бабушки, но може да удари и кефал, така желан на състезанията, когото аз ще търся чрез постоянно подхранване, независимо от всичко.
Аз избирам два такъма за риболова. Всеки риболовец-спортсмен трябва да бъде готов за всякакъв случай. Първият е плувка обърната капка, идеална при риболов на течение за задържане. Плувката е 2 грама, ще я монтирам на дистанция 12 метра.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Разпределете водата в подхранката, до като всички сухи частици поемат добре.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Разтрийте подхранката с ръце, разбийте всички едри части, за по-лесното пресяване след това.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Изберете правилната линия, съобразно силата на течението.


КУКАТА И ДЪЛЖИНАТА НА ПОВОДА


[You must be registered and logged in to see this image.]

Боб връзва своите линии(монтажи) в къщи, за да не губи време в последствие.

След това избирам подходящия размер на куката и дължината на повода. Аз си приготвям поводите вкъщи, като ги съхранявам на класьор. Мисля, че за този риболов ще е подходяща Browning Maggot Hook № 22, привързана към 25-сантиметров повод 0.08 мм. Привързвам повода към такъма и идва време да премеря дълбочината. Аз винаги ползвам месингов(brass) дълбокомер, имащ в края си тел с надяната силиконова тръбичка. Пропускам куката през горния край и я фиксирам плътно със силиконовата тръбичка. Вкарвам монтажа и отпускам дълбокомера на дъното. Измервам дълбочината, като отчитам и дължината на моя дълбокомер.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Боб исползва месингов дълбокомер като този на снимката.


ИЗМЕРВАНЕ ДЪЛБОЧИНАТА В ДВЕТЕ СТРАНИ
[You must be registered and logged in to see this image.]

Боб е готов за риболова на Great Ouse в St. Neots. Той е вече е измерил дълбочината от двете страни(стрелките и щриховите линии).

Подхранката чака, а времето тече. Меря под върха на щеката, метър вляво, вдясно и по диагонал. По този начин установявам и релефа на дъното. Освен това така се определя и силата на течението. Това не ми е необходимо при подготовката на втория такъм, с който ще ловя на дистанция 8 метра. След това махам дълбокомера и пускам такъма, за да видя дали закачва някъде по дъното. Ако закачва, намалявам малко дълбочината. Ако закачва само на едно определено място, малко преди него просто задържам линията, за да отлепя стръвта от дъното, като прескачам препятствието по този начин. Умишлено не слагам стръв, за да не се отвличам с кълването.Отбелязвам на кордата с маркер дълбочината. Това ще ми позволи при бъдеща промяна лесно да се върна в изходна позиция.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Маркирам линията над плувката.

Връщам се на подхранката. Вижда се, че тя е леко изпръхнала, тъй като е поела водата. Доовлажнявам я и я прекарвам през ситото. Ситото е много важно, тъй като разбива всички частици и вкарва кислород в храната.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Претривам добре всичко през ситото.


СПЕЦИАЛНОТО ПРИСПОСОБЛЕНИЕ


[You must be registered and logged in to see this image.]

На фотографията са показани 8 и 12-метровите дистанции за риболов. Къпирани са 4 топки на 12м. и 3 топки на 8м. Аз използвам специален кит за вкарване на топките във водата. Тези на картинките са правени от мен в къщи. Поставям топката в по-голямата чашка, подавам със щеката и накляняйки се напред я изсипвам, малко по-нагоре от местото на плувката. Топката пада във водата и заминава на дъното.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Тези чашки са направени в къщи, но са изключително ефективни.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Топката е идеално слепена и оформена за подаване във водата. Необходимо е при подаването на топките да се накланяме напред, понеже кита е по-късо отрязан от върха на кита с който ще ловим. Тази разлика в дължините се компенсира по този начин, за да минава плувката ни точно над захраненото петно.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Всичко е направено и Боб е готов за сериозен риболов.

Превел: Бачо Илия
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Вто Дек 13, 2011 10:26 am

Горната статия е за риболов на плувка, но е една добро начало да разискваме това как се подготвяме за риболова с фидер. Very Happy
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by nasko83 Вто Дек 13, 2011 11:02 am

Ще споделя как се подготвям аз. Сега през зимата ходя предимно на реката. Понеже сутрин е доста студено, а пък и да не губя време, бъркам захранката вечерта преди риболова, приготвям целия багаж, дрехи, фидер и т.н.т. и слагам всичко на едно място за да не забравя нещо, защото на няколко пъти от бързане съм забравял червеите примерно Embarassed . Преди да тръгна сутрин добавям към захранката трохите и червеите и гас към реката. Там като пристигна първо слагам стойката, после стола, и после почвам да сглобявам фидера. Пред мене взимам само кофата със захранката, стръвта и кутия с поводи и куки, всичко друго слагам на страни за да не пречи. Другото което правя вечерта вкъщи е избирам си повод и кука с които ще започна на сутрината риболова и връзвам куката и си я оставям на ролката, а на сутринта само определям дължината на повода, правя клуп и съм аз.
nasko83
nasko83
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1257

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Пет Дек 16, 2011 11:34 pm

За мен много важно е всичко да ми е под ръка , да се протегна и да мога да го взема. Гледам футера, легенчето или там каквото ми е с захранката да е така поставено ,че да мога да си пълня хранилката бързо и удобно. Обикновено имам класьор за поводи с вързани различни куки и няколко готови монтажа. На масичката до стола или платформата ми седят разни малки джаджи като кукоизваждач, ножичка, малки клещи и т.н.
Поставям си живарника така ,че с едно движение да мога да пусна рибата. Кепа винаги е в бойна готовност. Задължително си нося някакво парцалче с което да си бърша ръцете.

avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by dako Съб Дек 17, 2011 12:47 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Мисля че от тази снимка личи каква ми е подредбата на местото.
Искам да допълня че най доброто зареждане на кошничките става от легенче непосредствено до вас и на нивото на колената. Моето легенче си го купих от китайските стоки за два лева. С времето се получава рутина която намалява времето за презареждане до минимум. Exclamation
dako
dako
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 5146

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by LMMitrev Съб Дек 17, 2011 12:01 pm

...Отностно стръвта,бял червей. Някои колеги тръгвайки рано сутрин на риболов,вадят белия от хладилника и тръгват към водоема,а от студеното белия се обездвижва и му трябва време за да се размърда хубаво,по някога дори и часове,ако е студена сутрин.Колкото повече се движи стръвта,толкова повече дразни рибата,а и отам по рано можем да имаме слука.Аз белия го държа на топло винаги преди риболов,даже съм го слагал в колата пред духалките в краката,особенно преди състезание.Някои колеги си мислят,че ако не го сложат предната вечер в хладилника,ще умре-това е грешно за мен,дори смърди по добре,когато е бил на топло.


Последната промяна е направена от LMMitrev на Съб Дек 17, 2011 1:38 pm; мнението е било променяно общо 1 път
LMMitrev
LMMitrev
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1455

http://www.browning-fishing.com

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Бачо Илия Съб Дек 17, 2011 1:30 pm

Подредба за риболов:

- с болонезе и фидер:
[You must be registered and logged in to see this image.]

- с директен и фидер:
[You must be registered and logged in to see this image.]

- само с фидер:
[You must be registered and logged in to see this image.]

- само с директен:
[You must be registered and logged in to see this image.]

п.п. открийте разликите на последните две снимки! Cool Very Happy Very Happy

Бачо Илия
Бачо Илия
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2740

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by fiverov Нед Дек 18, 2011 4:42 pm

Всяка стръв с подходящ дип Laughing Laughing Laughing Suspect
fiverov
fiverov
II-ро място "Джеди" лига 2013 г.

Брой мнения : 1552

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Бачо Илия Нед Дек 18, 2011 4:56 pm

Разликата е, че първата масичка е "сутрешна"- гроздова с топено сиренце, на гладно; втората масичка е "следобедна"- червено вино с два вида суджук, след яко обедно хапване на скумрия на скара. Very Happy

п.п. между другото, масичката е супер удобна и горещо я препоръчвам, както за риболов, така и за софра- има удължители на краката и става висока, като на снимката по-горе(дето закусвам на изгрев слънце, с една голяма паница салата..) Cool Very Happy
Бачо Илия
Бачо Илия
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2740

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by fiverov Нед Дек 18, 2011 6:08 pm

Бачо Илия написа:Разликата е, че първата масичка е "сутрешна"- гроздова с топено сиренце, на гладно; втората масичка е "следобедна"- червено вино с два вида суджук, след яко обедно хапване на скумрия на скара. Very Happy
А именно Question
fiverov
fiverov
II-ро място "Джеди" лига 2013 г.

Брой мнения : 1552

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Нед Дек 18, 2011 6:31 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Вариант с платформа.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Столче.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Стол, като за него съм си взел една странична масичка от Ратко Томов... за около 50 лв. Много е удобно с нея Mad

avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Бачо Илия Нед Дек 18, 2011 8:18 pm

Лично аз смятам, че стола(платформата) трябва да е обърнат по посока на стрелбата, а не по посока на оста на фидера, когато е на стойката. Това е пряко свързано и с точноста, и с дистанцията на замятането, да не говорим и че при усукване в кръста и силови замятания, човек може и да се контузи... Shocked Ако е за 20-30 метра дистанция, някак си може и да се цопка точно, но не и при 50-70 метрови дистанции. Много по-лесно е да се следи върха с леко извръщане в страни, отколкото да се замята, ако положението на тялото на стола(платформата) не е правилно и плоскоста на тялото не е перпендикулярна на направлението на стрелбата.
Разбира се, всеки си цопка както му е удобно, но за мен това е правилната постановка. Wink

Ето така например:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Cool
Бачо Илия
Бачо Илия
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2740

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Съб Дек 24, 2011 8:15 pm

Няколко снимки от Братушките Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]



avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Чет Дек 29, 2011 11:29 pm

Дарън Кокс в дълбочина

В тази статия няма нито диаграми, нито монтажи, нито картинки с модели на куки, и нито дума за това „как смятам, че трябва да го правите '. Вместо това са само коментарии, които се надявам да ви накарат да се замислите за това как ловите, а и също, че трябва да преразгледате подхода си, свързан с условията за деня, температурите, видът и размерът на рибата, която трябва да уловите, както и най-добрите видове стръв, подходящи за температурата и апетита на рибата, за да успеете. Надявам се, че тази статия ще ви накара да се замислите малко повече за вашият начин на ловене на риба.
Имали ли сте такива дни, в които да се питате: "Дали улових максималното количество риба от това място, или се провалих?" Предполагам, че това зависи от това колко близо сте били от победата, дали сте я изпуснали или тъкмо сте получили голямата награда! Линията между успеха и провала в риболова е много тънка и вземането на грешното решение в началото на мача и дори още преди да стигнете до водоема, може да ви даде напълно погрешно усещане за това колко риба има във водоема, на какво отговаря и даже какво би трябвало да сте хванали дадения ден.
Класически пример е преходът от зима към пролет, защото рибата започва да се събужда и да отговаря на различни видове стръв. Аз мисля, че основният критерий, за който трябва да следите тук, са все по-повишаващите се температури.
Много важно е когато дневните и нощните температури станат близки. Това не е непременно, когато дните станат по-топли, а по-скоро когато има много облаци през деня и нощта това прави по-малък контрастът межди светлата и тъмната част на денонощието. Има случаи, дори и през зимата, когато тези постоянни, по-високи и близки температури окуражават рибата да реагира напълно различно, отколкото през предишните месеци.
Един такъв случай, който си спомням напоследък, беше Tunnel Barn Farm, през януари, на един от мачовете на лигата. Имаше един период на повишена влажност , през който реките заляха бреговете и басейните бяха пълни с мръсна вода с ниско съдържание на кислород. Среднодневните температури бяха по-високи от обичайните за това време на годината – около 10оС през деня, а през нощта падаха само до 6-7 оС .
Деня преди този определен мач, ние с Neil Machin бяхме говорили за ефекта, който това време ще има върху риболова. И двамата стигнахме до един и същи извод – че рибата или ще бъде на плиткото, близо до островчетата и крайбрежните зони, или високо над дъното, където ще се опитва да намери вода с по-добро качество, повече кислород и топлина. Ние усещахме, че рибата ще иска да се храни заради драматично повишените температури, но притокът на лошокачествена вода може да ги принуди да останат на дъното, особено в по-дълбоките зони.
Neil изтегли приличен участък, който си беше в стария му вид и когато отиде там, тръстиките се мърдаха, защото каракудите бяха направили точно това, което предположихме. Neil (Нийл) си избра да лови като подава постоянно бял червей в близост до топ кита , а в малко по-широкия участък, в тръстиките, с пелети. Накрая се оказа,че е хванал по-голямата част сутрината на половин дълбочина, съвсем близо до тръстиките, почти под краката му. Той „опоска” участъка като захрани с почти две пинти бял червей, което направо накара рибата да лудне и накрая завърши втори със страхотните 79 либри.

Тогава Des Shipp спечели с 80 либри и той също бе постигнал най-доброто от участъка като го „подпали” и след това захрани с 1/2 пинти пелети.
Ако забележите и интерпретирате тези знаци преди останалите , можете да направите вашия участък печеливш. Dave Harrell е майстор в това отношение, на река, а аз съм сигурен, че има дни, в които той виртуално е уловил всяка риба, която отваря уста да се храни на дадения участък!

Само не ме разбирайте грешно! Вие не можете да спечелите абсолютно на всеки участък. Във въпросния ден аз изтеглих много лош жребий и не можах да направя нещата по-добри, пък макар и да бях интерпретирал правилно всички промени и какво трябва да се прави. Аз също лових на плиткото обаче не мисля, че там имаше достатъчно риба, която да извадя, за да постигна сериозно тегло. Сега като се връщам назад си мисля, че не бях захранил близките участъци достатъчно добре. Подхранвах рядко и извадих от крайбрежния участък 38 малки каракудки – 33 либри. Може би, ако бях форсирал нещата, щях да стигна до 40 либри, но кой знае?!
Като имах всичко това наум, аз предложих на Jon Arthur бързо да посетим отново водоема, за да отработим нещата преди условията да са се променили, а са все още подобни на тези предната седмица. Не бях доволен от начина, по който се представих на мача и нямах търпение да разбера каква и колко храна е трябвало да дам на рибата.
Така че днес се върнах обратно в Tunnel; Не седнах на същия участък, защото не ми хареса да се боря със същите дивашки ветрове, а на друг участък, на който вече съм бил три пъти на риболов. Затова знаех къде ще бъде рибата и се надявах да направя нещо по въпроса!
Започнах сесията с единствената цел да се опитам да накарам рибата да се храни с бял червей, като бях намислил да използвам две пинти червеи само за да видя каква ще е реакцията. Освен това аз имах още един водоем за „застраховка”, на който разпръснах микропелети за да може да ми послужи като барометър и база за сравнение за сесията.
Като захранвах на ръка крайбрежния ловен район с по половин дузина бели червеи на по няколко минути, и по същия начин по-дълбокия район (на върха на топ кита ми) срещу мен, разбрах, че ако рибата „се хване”, ще мога да я изловя там. Моя друг участък с бял червей –беше в тръстиките на отсрещния бряг, където в предния мач ловях непрекъснато.
Започнах имено там, на отсрещния участък, защото трябваше да си създам навик да захранвам редовно с ръка крайбрежния и с купичката - по-далечния. Първоначално хванах няколко хубави риби в по-отдалечения участък, около топ кита , да но с развитието на сесията спрях тази линия защото спра да кълве. Бях захранвал с по 15 бели червея на по няколко минути и си бях загубил цели 40 минути! С гръм и трясък си замина теорията ми за опита да се форсира рибата да се храни. Тогава трябваше да спасявам ситуацията със захранване на алтернативния район в тръстиките на отсрещния бряг, който бях захранвал с пелети и който стана моята най-продуктивна линия. И двете къси линии бяха само загуба на време, макар че не ги изоставих напълно, защото не ги бях прехранил чак до такава степен.
Да, ама моят далечен участък за бял червей се провали и трябваше да стартирам нов три метра по-встрани, за да имам все пак надежда да уловя някаква риба на бял червей
През същия ден имаше мач на съседния басейн който бе спечелен от Tony Ainsworth won с 103lb; и той започна да вади риба на бял червей 30 мин след началото! Той захрани с три пинти бял червей, както направи Pete Rice , който беше втори с 80lb!
Докато аз трябваше да положа толкова усилия и внимателно да захранвам водоема, за да извадя скромните малко повече от 40lb за четири часа. Е, да! Бях на друго езеро, но на същото място все пак, така че ситуацията беше същата, с която се сблъсках в събота на мача на лигата. I.

Уроците, които научих I
Днес беше много хубав ден за учене. Бях се опитал да подсиля нещата, но трябваше бързо да се върна „в норма”, за да не проваля всичко. От мача през седмицата, а и от днешната сесия, аз научих няколко страхотни урока:
• Недейте да форсирате нещата със захранването, докато не усетите, че наистина трябва да г о направите
• Изградете участъка като захранвате според темпото, с което ловите
• По някое време вдигнете залога и ако отговорът е негативен , върнете се на предното положение
• Използвайте всичките си възможности като захранвате различни райони по различни начини. Прекалено многото храна на един от тях и липсата на улов от него не означава, че участъкът е изцяло "мъртъв"
• Опитайте с различни видове стръв и на различни места и вижте какъв ще е отговорът. Белият червей е страхотен за зимно-пролетния период заради това, че е жива стръв, пълна с вода и няма да накара рибата да се вдигне прекалено бързо. Всички риби хапват бял червей, така че можете да сте малко по-агресивен със захранването, ако рибата реагира положително. Царевицата е другата страхотна стръв за това време на годината
• Ако дадена стръв не работи на даден риболовен район от участъка ви, опитайте друг район. Това е начинът, по който можете да откриете какви са предпочитанията им за даден ден
• През първата половина от мача, често дръжте връзка с всички риболовни зони. След като стигнете до някакво заключение, атакувайте през последните три часа
• Не зарязвайте другите линии, защото винаги има смисъл да се върнете на някоя от тях в случай на неуспех. Може да оставите дадена линия за малко, след това да се върнете на нея и да се окаже, че рибата е поела въздух и се е прегрупирала на основната ви линия. Другите линии могат да ви спечелят мач, стига редовно да ги захранвате, като оставите рибата да отиде там и необезпокоявано да се храни
• Гледайте за знаци за придвижване на рибата. Риба на повърхността е добър знак, защото означава, че е в движение и е в плитката зона. Когато рибата плува, тя хаби енергия и трябва да я възстанови с хранене. Рибата често навлиза в тръстиките и ако те потропват, си е сигурно, че е някъде там, на половината дълбочина. Ако кълве на дъно или на падане, значи че се конкурира за храната и и се иска малко, за да ги задържите на определена дълбочина, за да почнете да ловите редовно. И обратно, фалшиви почуквания и напълно закачена риба може да означава, че стръвта е прекалено много и трябва да я намалите
• Когато планирате излет, бъдете непредубеден. При по-топло време рибата се разпръсва, защото почва да търси храна. Така че не подхождайте към по-„зимните” водоеми с предубеждение. С подходящи тактика и захранване такива водоеми могат да "проработят” и да изкарат парите си
• Гледайте за знаци на промяна, които могат да предизвикат различно поведение на рибата, положителна или отрицателна; промените в температурата най-добре се усещат от хората, както и продължителните влажни периоди, удължилото се ветровито време, промяната в посоката на вятъра или промяна на цвета на водата. Всички тези елементарни барометри ще ви помогнат да изградите подробен план за атака
• Опитвайте и никога не се предавайте! Дори и когато не сте на състезание, винаги има страшно много неща, които могат да се научат и да са ви от полза в бъдещи мачове.

Източник на информацията [You must be registered and logged in to see this link.]
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Чет Дек 29, 2011 11:31 pm

КАК ДА ПЕЧЕЛИМ СЪСТЕЗАНИЯ?

ПРОФИЛ НА РИБОЛОВЕЦА:
Име: Стив Гарднър
Възраст: 54
Живущ: Horley, Surrey
Отбори: Daiwa Dorking и Drennan Team - Англия


Ако се научите правилно да оценявате ситуацията, това ще ви донесе по-добри резултати. Легендарният Стив Гарднър предлага някои съвети и трикове за това как да “разтълкувате” състоянието на водоема, за да ограничите възможните варианти и да увеличите шансовете си за успех.

Няма две абсолютно еднакви състезания, пък дори и да изтеглите жребия за един и същи сектор в два последователни дни – както наскоро се случи на мен в Уилингхърст.
В събота изтеглих сектор 11 на Олд Лейк и спечелих мача. В неделя пак изтеглих същото, но нещата бяха различни и се провалих тотално.
Как водоемът може да бъде различен в два последователни дни? Не е заради риболова предния ден – на тези участъци се лови всеки уикенд и често и в двата последователни дни живарниците са пълни с улов.Това, което действително се случи, е че първият ден условията за риболов бяха доста по-различни от очакваното. И понеже имах представа за това ,успях да се възползвам от променените условия и да ловя по най-продуктивния начин. На следващия ден нещата си бяха по старому и моят метод не беше конкурентоспособен.
Успехът, който имах предния ден, показва необходимостта бързо да оцените и предвидите какво се случва във всеки един ден като наблюдавате какво правят риболовците около вас. Участъкът, който изтеглих, беше нещо като поле, оградено от две крайбрежни дървета с потънали във водата клони и корени. Те са доста близо до платформата, но освен че правят мястото малко по-интимно, не дават кой знае какви възможности да се лови с ваглер в откритото пространство, понеже е като откъснато от другите водоеми на езерото.
Когато първият мач започна, аз очаквах риболовците, които къпираха подхранка, да хванат първи, но скоро разбрах, че не са хванали нищо. Освен това, състезателите, които ловяха с дълга щека “на дъно”, хващаха случайни риби, които явно бяха над дъното. Разбрах, че температурата на въздуха и водата леко се покачиха и това ме накара да мисля, че рибата е някъде високо във водата.
Полезно е да споменем, че шаранът ще стои на дъното където температурата е благоприятна за него, а освен това той се влияе и от атмосферното налягане. Ако това беше случаят, възможно беше да са в плитките води на моя заграден водоем и тогава бих могъл да имам шанс, особено ако на останалите водоеми борбата продължаваше, без никой да схваща какво всъщност е станало, a и продължава да се случва във водата.
Друго нещо, което ми направи впечатление, беше, че водата е помътняла и леко е покачила нивото си след дъжда, а знам, че шаранът се показва повече в крайбрежния риболовен участък, когато нивото на водата се покачи. Това ме накара да взема решение да съсредоточа усилията си върху риболовния участък край брега, защото това беше най-добрата опция. Обичам, когато имам възможност, да се концентрирам върху един основен метод, отколкото да пробвам различни опции.
Или, иначе казано, това, че съм наблюдателен, ми помогна да взема ключови решения. При все това, когато започнах риболова в участъка до брега, се появи още един съществен фактор, който имаше отношение към захранването. Ловувах над потъналите клони, на около 6 метра, а дълбочина 3 фута. Искаше ми се да карам точно направо срещу брега, на около два фута, но крайбрежните храсти ми пречеха. За стръв използвах царевица, а за захранка –пелети и царевица.
Монтажът беше вързан на 0,17 мм Ghost Krepton директно към кукичка Т213 No 14. Сачмите бяха от малките, насипни, затегнати на 2/3 от разстоянието между 0,2 грамовата балсова дибер-плувка и кукичката. Това,че използвам заострена балсова плувка, означава, че всяко кълване ще е положително – не бих искал да засичам на фалшиви почуквания, особено когато ще ловиш малко на брой риби. Ластикът беше жълт, здрав кух Milo Gerardix, защото рибите на този участък обикновено са доста големи, понякога направо огромни.
Още нещо, което бързо забелязах, беше, че рибата реагираше на захранката – кълвеше или “на пропадане”, или веднага след като монтажът стигнеше дъното – шаранът се хранеше като бабушка. Сега си мисля, че когато ловиш шаран на дъно, е добре стръвта да бъде неподвижна и това е нормално за margin-lump , но пък беше интересно. Поради поведението на рибите, схванах, че най-добрият начин на захранване е редовно, на малки порции пелети с царевица на всяко пускане, точно над монтажа, за да може да се използва реакцията на рибите на самото захранване. Нормалното “хвърляй и чакай” не можеше да се приложи в случая, още повече, че исках да бъда сигурен, че не съм презахранил мястото на риболов. Ако се престараеш, може шаранът да се оттегли и дори и да не иска да докосне стръвта.
Понякога кълвеше още преди царевицата да е паднала на дъното и затова бях заложил монтажа на самото дъно, а след захранването непрекъснато повдигах и спусках, докато не хвана следващата риба. Тогава отново захранвах,пак спусках и започвах същия процес.
Шараните кръстосваха на предпочитаната от тях дълбочина и понеже нямах възможност да ловя толкова близко до брега, колкото ми се искаше, там, където дълбочината беше 2 фута, сметнах, че ловя шарана над дъното. Ако можех да ловя по-близко до брега, щях да ловя на дъното.
При всички случаи, имаше положителен ефект, защото спечелих мача с над 87 либри, събрани от дузина големи риби. Ако се бях сетил по-рано какво трябва да правя, щях да съм хванал повече риба.
Затова, когато на следващия ден пак ми се падна същия участък, смятах, че ще е същата история – да, ама не! Нещата се бяха променили.
Само няколко секунди след началото на мача вече знаех, че езерото се е върнало в нормалното положение и че къпирането на дълга щека, на дълбоко, скоро ще почне да вади шаран. Установих, че нивото на водата леко е спаднало, леко се е избистрила, което значеше, че плановете ми май нямаше да са ефективни.
Отидох направо на крайбрежната линия и хванах малък шаран, почти веднага последван от по-голям, но после всичко се промени. Започнах да получавам индикации от малки риби като бабушка, което на изкуствено зарибени водоеми е признак, че в участъка няма шарани. Захранването “на капки” вече не беше ефективно, както преди 24 часа, защото бабушките моментално “забърсваха” всичко без да оставят каквото и да е за евентуално случайно преминаващ шаран. Сега вече трябваше да използвам голяма купа за захранка и да се върна на популярния “хвърляй и чакай” стил като захранвам с големи количества пелети и царевица, макар и не чак толкова често, а после да чакам с надеждата да хвана някое парче. Трябваше направо да закова стръвта на кукичката и да се моля някой шаран все пак да клъвне и добре, че се показа бабушка, че поне да знам, че няма шаран наоколо. А пък дори и да клъвнеше шаран, щеше да е по-малък дори и от някои от средните, които хванах вчера.
Ще бъде полезно да спомена как закачах царевицата на кукичката. Направо я претрупвах както се прави в случай, когато риболовът е малко по-тежък и трябва доста да се постараеш, за да започне да кълве, или когато ти трябва относително малко на брой риба, за да успееш. Ще направя всичко, за да привлека тази риба. За мен скритата кука изглежда по-естествено и смятам, че съм научил това от многото години лов на бабушка с кастери.
През този втори ден и вятърът също беше много лош, духаше силно точно откъм гърба и измежду клоните на дърветата, които ме обграждаха. Доста трудно ми беше да държа монтажа неподвижен, а това е жизнено важно,когато стръвта трябва да е неподвижно закачена на кукичката и трябва да седиш и да чакаш. Има още нещо, което правя в случай, че съм обграден от дървета и храсталаци, които определят дистанцията от брега, на който трябва да ловувам – хвърлям отвъд захранения участък малко рехава захранка, за да насоча рибите към основното хранително петно.
Искам да подчертая нещо, което се отнася до риболовния участък.
Повечето рибари захранват по един метод, а после сядат и ловуват по друг и никой не може да каже отдалеч какво става наистина в този участък преди да си потопил въдица със стръв на самото място. Това е единственият начин да установиш как захранват и на какво кълве. Затова се опитвам максимално ясно да обясня по какъв метод и къде точно във водоема ще ловувам.
Захранването от типа “хвърляй и чакай” е ОК в летните дни, когато шаранът френетично търси храна или когато просто нямаш друг избор освен да седнеш и да чакаш, но когато нещата са по-зле – опитайте да пробвате с “капково” захранване –струва си.
На тези ограничени по размер водоеми изпъква друго положително свойство на системата Milo Pull – когато клъвне, трябва бързо и силно да дръпнете рибата далече от дънерите и трябва да имате техническа готовност за това. Понякога може да откриете, че сте извадили само една дребна риба. Друг път пък трябва да дърпате на всяко кълване, защото когато става дума за шаран трябва да улучите момента и да го водите към открити води. От там вече ще можете да го извадите и да го подчините на топ кита.
Понеже мога да издърпам ластика през Pull Bang и да скъся ефективната дължина на латекса, мога да държа рибата далеч от дънерите, което при такива водоеми си е повече от комфорт. Закаченият шаран не се предава лесно!
И така, завърших втория си ден само с осем шарана с общо тегло 45 либри. Нито един по-голям и тегло - на половината на печелившото вчера – класически пример за това как два дни на един и същи водоем може да са съвсем различни!

източник на информацията [You must be registered and logged in to see this link.]
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Вто Яну 08, 2013 9:14 am

Миналия ден се заговорихме със Сашо за Думчев ...
Колко удобно не претрупано и спретнато си е подредил нещата, снощи ме захапаха и направих неговата подредба....
Е разбира се ,че той лови с платформа , а аз с стол...
Но в общи линии е едно и също...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Първи впечатлителния на сухо;
- Фидера се достига много бързо, удобно е да навиваш/ обираш корема на влакното / с макарата ;
- Може и да се бъркам но удължителя за стойката на фидера ми се струва по-стабилен;
- Футера е на такова място ,че хем не пречи хем е удобно да пълниш хранилката;
- Живарника също е перфектно позициониран;

С две думи дръжте се, ще ви гази отбор "Маниак" Laughing
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by fiverov Вто Яну 08, 2013 9:23 am

перфектно I love you
fiverov
fiverov
II-ро място "Джеди" лига 2013 г.

Брой мнения : 1552

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by ceco65 Вто Яну 08, 2013 9:48 am

В цялата работа не ми харесва само това, че фидера е подпрян на живарника.
Нали се сещаш като заподскачат рибите в него какво се случва.
ceco65
ceco65
Модератор
Модератор

Брой мнения : 2102

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Вто Яну 08, 2013 9:52 am

ceco65 написа:В цялата работа не ми харесва само това, че фидера е подпрян на живарника.
Нали се сещаш като заподскачат рибите в него какво се случва.

Аха, ама аз специално прикачно само за фидера нямам...
Иначе ето това е перфектно за тази цел....

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


п.п. Нека има да скачат, радост за моята душа .... Мъка за всички около мен Laughing
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Dermy Вто Яну 08, 2013 9:57 am

Има го във Видракс на Jaxon за 19.50 лв.

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

п.п. На пръв поглед имаш няколко несъвършенства, дето Митко ме светна, ама нали си вече конкуренция няма как да споделя!


Последната промяна е направена от Dermy на Вто Яну 08, 2013 10:01 am; мнението е било променяно общо 1 път
Dermy
Dermy
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2087

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Вто Яну 08, 2013 9:59 am

Dermy написа:Има го във Видракс на Jaxon за 19.50 лв.

Единствено мисля ,че е за кръгъл крак....
Ама трябва да се види на място...

Dermy написа:

п.п. На пръв поглед имаш няколко несъвършенства, дето Митко ме светна, ама нали си вече конкуренция няма как да споделя!

Хи,хи...
Направо се замаях, ти колко неща научи от нас ,че вече взе да криеш?
Не съм очаквал такова нещо от теб...


Последната промяна е направена от Калин Стоянов на Вто Яну 08, 2013 10:06 am; мнението е било променяно общо 1 път
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by marian shimano Вто Яну 08, 2013 10:09 am

Става и за квадрат, но няма екстри да си го въртиш наляво надясно.

Коки, помнишли как ти обеснявах че, ако си десняк е по добре да е от дясно наляво фидера като на снимката, лесно се засича , първото движение е на китката като при игра на джага и след това цялата ръка.
marian shimano
marian shimano
Маниак с "Шимано" в ръка

Брой мнения : 7162

https://www.facebook.com/pages/Famous-II-%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%8

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Вто Яну 08, 2013 10:17 am

marian shimano написа:Става и за квадрат, но няма екстри да си го въртиш наляво надясно.

Коки, помнишли как ти обеснявах че, ако си десняк е по добре да е от дясно наляво фидера като на снимката, лесно се засича , първото движение е на китката като при игра на джага и след това цялата ръка.

Което е вярно, вярно е "Мими" !

Прикачните на "Корум-Престон" са с класа над другите , това е вън от съмнение!

Изключвам "Рив" , там цената е по 2 и 3 отгоре!

п.п. Не доставят до Бг. немците, ама и доставяха ... видях за други страни беше около 50 евро при едните!
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Dermy Вто Яну 08, 2013 10:22 am

Калин Стоянов написа:
Хи,хи...
Направо се замаях, ти колко неща научи от нас ,че вече взе да криеш?
Не съм очаквал такова нещо от теб...

Маитапче, днеска съм закачливо настроен даже, Шими бъзиках в СПАМ темата!

Dermy написа:
marian shimano написа:...... да си го въртиш наляво надясно.
....... първото движение е на китката ..... и след това цялата ръка.

Ех Шими Шими .... ,разбираш ги тези работи.

п.п. Сложих го защото знаех че ще се закачиш Very Happy
Dermy
Dermy
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2087

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Бачо Илия Вто Яну 08, 2013 10:49 am

Тази подредба нещо никак не ми седи добре! По тази схема, няма мърдане от стола; според мен, поне едната страна трябва да е свободна за ставане от стола и движение в ляво или в дясно от него. Idea При мен например, всичко е в дясно, дори и когато ловя едновременно с директен и фидер; само живарника е отляво, но е на колче, а ако платформата е със скара, на предният ляв крак на скарата(аз съм десничар). Smile
Иначе, трябва да се пескача някое от прикачните при ставане!?? Idea Wink

п.п. е тъй, горе-долу; това е на Жребчево и ловя едновремено с един фидер и една дънарка със сигнализатор:

[You must be registered and logged in to see this image.]

И да е няма дънарката(докоято трябва да се припка, като пюуне), пак не е удобно да се запушат и двете страни за ставане от платформата! Wink


Последната промяна е направена от Бачо Илия на Вто Яну 08, 2013 11:03 am; мнението е било променяно общо 1 път
Бачо Илия
Бачо Илия
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2740

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Вто Яну 08, 2013 11:00 am

Никакво ставане по време на състезание , даже ако ти се "пишка" , Митко да каже!
Все пак всеки се наглася както му е удобно Very Happy

Сашо не ти вярвам, достатъчно те познавам вече ,излизаш от ситуация в момента!

Аз щото съм балък да ви кажа още една хитрост!

Като метнете въдицата и чакате да потъне кошницата може да си сложите пръста на кордата , като леко го изпънете ...
По този начин няма да изтървете кълване ако има такова, а в същото време може да огледате какво се случва около вас, съответно когато кошницата потъне ще разберете защо влакното ще се охлаби!
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Dermy Вто Яну 08, 2013 11:13 am

Еиии ама караш ме да се обяснявам като малко дете.
Замислих се и си казах че тъпо да ти седи въдицата стойката докато си дигнеш ръката и айде няколко секунди, по добре на коленете и ръката отгоре на дръжката. Ама си викам кой съм аз да давам акъл на "Председателя" и си замълчах. И другото мисля си за тринога вместо това рамо много се клати, или да се подпре отдолу с една джиджавка (пръстен с накрайник и колче). Но като говорих с Митака каза че ако слагаш колче не е ли по добре тринога.
Dermy
Dermy
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 2087

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Вто Яну 08, 2013 11:20 am

Dermy написа:"Председателя"

tongue tongue tongue
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by LMMitrev Вто Яну 08, 2013 11:21 am

Бачо Илия написа:Тази подредба нещо никак не ми седи добре! По тази схема, няма мърдане от стола; според мен, поне едната страна трябва да е свободна за ставане от стола и движение в ляво или в дясно от него. Idea
И на мен не ми ардисва! Живарника да е на отделна стойка, леко в дясно и отделна стойка за дръжката на фидера, така ловя аз, но понякога, когато риболова е интензивен, не ползвам стойката, ами си го държа...

Коки как няма да ставам, аз на състезание пия по минимум 1л. вода Very Happy
Ами ако закачиш нещо трофейно, на стола ли ще си седиш Very Happy
LMMitrev
LMMitrev
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 1455

http://www.browning-fishing.com

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Admin Вто Яну 08, 2013 11:25 am

Аз да ви казах ,че някой трябва да копира дословно, на мен ми се струва удобно и ще го пробвам в реални условия Mad
Аз при всички положения имам нещо и от двете страни и изнасянето ми от стола е само в крайни ситуации Question
avatar
Admin
🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 7792

https://feeder-fishing.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА Empty Re: ВСЯКА СЕКУНДА Е СКЪПА

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите