РИБОЛОВ С КОШНИЧКА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

По пътя на платиката

2 posters

Go down

По пътя на платиката Empty По пътя на платиката

Писане by TachkoT Вто 6 Дек 2011 - 20:16

И така измина ми отпуската (3 седмици и малко отгоре) която бях отдал изцяло в изучаване на навика на платиката в студено време. Преди месец и половина два с един приятел спорехме дали платиката кълве през цялата година или и тя като каракудата зазимява яко и се покрива.
За целта си избрах един водоем (яз.Съединение) който се слави с това че стане ли студена водата отрязва отведнъж. От друга страна тъй наречените лодкари със сонари твърдят, че платиката (щото то основно в този водоем има такова) я има и през зимата но е концентрирана навътре и по надълбокото. И така заядох се аз като магаре на мост и реших цялата отпуска да я отдам само на този язовир и да ловя само платика и да видя как ще и се промени навика.
1ви риболов: Ако се сещате имаше време когато времето беше почти 20 градуса предния месец а водата си беше топла (над 10 градуса). Аз не ловя (щото съм болен и гледам да се пазя) но едни мои приятели са на риболов на упоменатия водоем. Отивам да ги видя и да изгубя някой час. Гледам ги ловят на пружини , със куки 6 8 номер и нанизано мънисто на куката. И за моя изненада твърдят че за ден хващат по 10 12 платики. В процеса на разговора натискам ги да тестват на бял но упоменатите рибари твърдят на храна само ще изгоня рибата а белия даже не го помирисват. Усмихвам се леко и казвам утре ще дойда на вашето място и ще видим.
2ри риболов: На следващия ден точно това правим. Мисля че бях писал по рано за този риболов. Не знам защо но бявно събрах рибата и късно ми почна да кълве но в крайна сметка извадих близо 15 платики. Бях леко разучарован. Хората на манисто ловят с груби такъми 12 бройки аз 15. Това още повече ме амбицира. Помислих малко и реших че бъркам първо във начина на изграждане на петното и второ малко ми е белия в храната. Другото което бях решил да тествам само с кошнича с бял вътре.
3ти риболов:Риболовите ги правя през ден два. На следващия ден почвам изграждане на хранително петно на 3 5 7 9 минути по 5 хранилки. Не смея и много храна да хвърлям все пак си е студено. Тука имам успех още на 20тата минута имам кълване. За моя изненада фитка. Явно кука 14ка е голяма. Смалявам до 18ка но фитка и пак фитка. Повода го удължавам и оптимума го постигам на 70 см. През тези дни си е топличко и комфортно за риболов а и риболова си върви просто приказка. Този ден успях да уловя близо 30 платики. Усмивка изгрева на моето лице. Все пак твърденията ми излизат прави (белия си е бял няма как да му се опре някакво мънисто пък и на 6 8 номер кука сложено)
4ти риболов:Тука леко се поизложих. Времето много ветровито (Специално си водих записки за всеки излет и как се променя риболова). Нареждаме се на една линия 5 човека. Ловим на различни тактики (акция на пръчката, дължина на поводи, видове монтажи). В края на излета имам 14 риби но с недоизчистен начин на риболов според мене по време на вятър. Единия от 5те ми приятеля имаше същия брой риби като мене. Разликата между него и мене беше че той лови на 20ка кука с 1.2м повод а аз с 16ка с 90см повод. Тука забелязах, че когато вятъра малко поотихне почва по-интенцивно кълване а когато задуха много отрязва.
5ти риболов:Почва да става студено. Температурата през деня пада до 6 7 градуса през деня, но водата си е все още топла. Времето е по скопойно и риболова пак си ми е успешен. Забелязвам че рибата почва да капризничи (вяло кълване, леко потрепване на върха) На водоема където ловя съм сам и не мога да си направя някакви сравнения (все пак ми трябва някакъв ориентир)
6ти риболов:Най гадния ми риболов. Ужасно студено, бръснещ вятър, водата се обърна. Тука се бях почти отчаял. Ползвах 20ти номер куки на повод 0.06 с дължина 90 см. Бях решил да пробвам да храня само с бял и да ловя на бял. Първа изненада на бял за стръв не стана, сложих пинки червено и резултата на лице. Викам си я да видя на бяло пинки пак имам кълване. Я да пробвам бяло и червено пинки (мартеница) изваждам платика. Слагам бял , скука работата няма кълване. Не можах да си го обясня но от този ден натък рибата искаше за стръв пинки, белия бил той бял червен жълт просто го забравяме. За торен вобще не говоря щото от началото на риболова на торен не вземаше.
7ми риболов: Това е изминалата седмица вече. Времето малко се пооправи. Вятъра е малък но си е студено. Водата е ледена. От тук нататък нещата почти не се промениха. Рибата кълве много вяло, вадят се по 15тина платики на излет. Оптимума на повода е 18ка кука със дебелина 0.08 и дължина около 90 см (4 педи и малко отгоре). В храната взех да слагам повечко пръст. Слагам за ароматизатор нишестета шоколад и карамел. Не използвам сухите ароматизатори на вде карамел и шоколад щото нещо не мога да им оправя пропорциите. За лятото ги напипах ама за зимата май идват силнички. Варения коноп който слагам мисля че помага но не съм много убеден щото единия път го бях забравил и пак имах добър резултат. Трохи, печен млян коноп слагах ама с тях без тях все тая. Интересното е че в началото в първите риболови платиката вземаше и на горния шкарп а колкото ставаше по студено толкова по надолния вземаше. Последния риболов даже малко зад шкарпа си вземаше. Не знам дали може да се нарече и шкарп де (наклон 1.5 метра в продължение на 6 7 метра).
8ми риболов: като седмия с разликата че съм на ново място. Тука нарочно изграждам две петна едното близко към 20на метра и едното по далечно към 35тия метър. Един местен твърдеше че има два прага и наистина беше така (два много ярко изразени прага)
На близкото петно ловях костури и часовници (стенни часовници по една педя и нагоре), а на далечното си бяха платиките. За моя изненада по едно време се завъртя платика и на близкото петно но за много кратко и пак изчезна.
9ти риболов: Това беше вчера. Времето приказка , няма вятър , топло. Петима приятеля решаваме да ловим ама на друго място (тъй наречената бяла пръст). Когато пристигнахме единия приятел решава, че е много кално и не си заслужава мястото и отива на отсрешния бяг. Ние останалите разпъваме багажите вадим бирите и ще ловим. Първата ми изненада е, че с маркера открих прага на голяма дистанция 52м. Предните дни си говорих в скайпа със Шаки (Иван) и той твърдеше че може да се напъне Адвенчъра и наистина упях да постигна тази дистанция и да ловя там. На това място риболова беше много тегав. Хванах само 5 платики, рибите дойдоха много късно, и ги налучках доста по бавно от обичайното. Да си призная повечко бяхме на пикник де отколкото на риболов но това ми беше един от най-веселите риболови които съм правил
С това смятам да завърша и пътя на платиката. Мисля че за студения период доста ясно показа как се видоизменя начина на хранене , как се групира и как почва да капризничи. Отпуската ми свърши и от утре съм на работа. Събота и неделя мисля да хода да ловя бабушка на яз.Тича. Няма да е последователен и изследователски риболов а просто приятели ще се съберем и да се повеселим , пък квото сабя покаже.
На слука на всички колеги и дано съм бил от полза[You must be registered and logged in to see this image.]
TachkoT
TachkoT
🐟 🐟 🐟 🐟

Брой мнения : 791

http://tachko.com ; http://tlan.net

Върнете се в началото Go down

По пътя на платиката Empty Re: По пътя на платиката

Писане by Влади В Нед 20 Сеп 2015 - 17:29

[You must be registered and logged in to see this link.]
Влади В
Влади В
Вице Републикански Шампион 2017

Брой мнения : 2372

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите